2022 Primetime Emmys: All the Award Winners – ‘Succession’, Zendaya, ‘Ted Lasso’, ‘Squid Game’ and More

Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Email

Here are all the winners of the 74th Primetime Emmy Awards!

Succession, Squid Game, Ted Lasso, and The White Lotus were among the big show winners on the night, while Zendaya, Michael Keaton and Lee Jung-jae were among those earning acting nods.

Take a look at clips of all the winners in our video montage above or peruse the complete written list of winners and nominees below!

Drama Series

Outstanding drama series:

  • Succession WINNER
  • Better Call Saul
  • Euphoria
  • Ozark
  • Severance
  • Squid Game
  • Stranger Things
  • Yellowjackets

Lead actress in a drama series:

  • Zendaya (Euphoria) – WINNER
  • Jodie Comer (Killing Eve)
  • Laura Linney (Ozark)
  • Melanie Lynskey (Yellowjackets)
  • Sandra Oh (Killing Eve)
  • Reese Witherspoon (The Morning Show)

Lead actor in a drama series:

  • Lee Jung-jae (Squid Game) – WINNER
  • Brian Cox (Succession)
  • Bob Odenkirk (Better Call Saul)
  • Adam Scott (Severance)
  • Jeremy Strong (Succession)

Supporting actress in a drama series:

  • Julia Garner (Ozark) – WINNER
  • Patricia Arquette (Severance)
  • Jung Ho-yeon (Squid Game)
  • Christina Ricci (Yellowjackets)
  • Rhea Seehorn (Better Call Saul)
  • J Smith-Cameron (Succession)
  • Sarah Snook (Succession)
  • Sydney Sweeney (Euphoria)

Supporting actor in a drama series:

  • Matthew Macfadyen (Succession) – WINNER
  • Nicholas Braun (Succession)
  • Billy Crudup (The Morning Show)
  • Kieran Culkin (Succession)
  • Park Hae-soo (Squid Game)
  • John Turturro (Severance)
  • Christopher Walken (Severance)
  • Oh Yeong-su (Squid Game)

Writing for a drama series:

  • Jesse Armstrong (Succession, “All The Bells Say”) – WINNER
  • Thomas Schnauz (Better Call Saul, “Plan And Execution”)
  • Chris Mundy (Ozark, “A Hard Way To Go”)
  • Dan Erickson (Severance, “The We We Are”)
  • Hwang Dong-hyuk (Squid Game, “One Lucky Day”)
  • Jonathan Lisco, Ashley Lyle and Bart Nickerson (Yellowjackets, “F Sharp”)
  • Ashley Lyle and Bart Nickerson (Yellowjackets, “Pilot”)

Directing for a drama series:

  • Hwang Dong-hyuk (Squid Game, “Red Light, Green Light”) – WINNER
  • Jason Bateman (Ozark, “A Hard Way To Go”)
  • Ben Stiller (Severance, “The We We Are”)
  • Mark Mylod (Succession, “All The Bells Say”)
  • Cathy Yan (Succession, “The Disruption”)
  • Lorene Scafaria (Succession, “Too Much Birthday”)
  • Karyn Kusama (Yellowjackets, “Pilot”)

Comedy Series

Outstanding comedy series:

  • Ted Lasso – WINNER
  • Abbott Elementary
  • Barry
  • Curb Your Enthusiasm
  • Hacks
  • The Marvelous Mrs Maisel
  • Only Murders in the Building
  • What We Do in the Shadows

Lead actress in a comedy series:

  • Jean Smart (Hacks) – WINNER
  • Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs Maisel)
  • Quinta Brunson (Abbott Elementary)
  • Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
  • Elle Fanning (The Great)
  • Issa Rae (Insecure)

Lead actor in a comedy series:

  • Jason Sudeikis (Ted Lasso) – WINNER
  • Donald Glover (Atlanta)
  • Bill Hader (Barry)
  • Nicholas Hoult (The Great)
  • Steve Martin (Only Murders in the Building)
  • Martin Short (Only Murders in the Building)

Supporting actress in a comedy series:

  • Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary) – WINNER
  • Alex Borstein (The Marvelous Mrs Maisel)
  • Hannah Einbinder (Hacks)
  • Janelle James (Abbott Elementary)
  • Kate McKinnon (Saturday Night Live)
  • Sarah Niles (Ted Lasso)
  • Juno Temple (Ted Lasso)
  • Hannah Waddingham (Ted Lasso)

Supporting actor in a comedy series:

  • Brett Goldstein (Ted Lasso) – WINNER
  • Anthony Carrigan (Barry)
  • Toheeb Jimoh (Ted Lasso)
  • Nick Mohammed (Ted Lasso)
  • Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs Maisel)
  • Tyler James Williams (Abbott Elementary)
  • Henry Winkler (Barry)
  • Bowen Yang (Saturday Night Live)

Writing for a comedy series:

  • Quinta Brunson (Abbott Elementary, “Pilot”) – WINNER
  • Duffy Boudreau (Barry, “710N”)
  • Alec Berg and Bill Hader (Barry, “starting now”)
  • Lucia Aniello, Paul W Downs and Jen Statsky (Hacks, “The One, The Only”)
  • Steve Martin and John Hoffman (Only Murders In The Building, “True Crime”)
  • Jane Becker (Ted Lasso, “No Weddings And A Funeral”)
  • Sarah Naftalis (What We Do In The Shadows, “The Casino”)
  • Stefani Robinson (What We Do In The Shadows, “The Wellness Center”)

Directing for a comedy series:

  • MJ Delaney (Ted Lasso, “No Weddings And A Funeral”) – WINNER
  • Hiro Murai (Atlanta, “New Jazz”)
  • Bill Hader (Barry, “710N”)
  • Lucia Aniello (Hacks, “There Will Be Blood”)
  • Mary Lou Belli (The Ms Pat Show, “Babby Daddy Groundhog Day)
  • Cherien Dabis (Only Murders In The Building, “The Boy From 6B”)
  • Jamie Babbit (Only Murders In The Building, “True Crime”)

Limited Series / Television Movie

Outstanding limited series:

  • The White Lotus – WINNER
  • Dopesick
  • The Dropout
  • Inventing Anna
  • Pam & Tommy

Lead actress in a limited series or TV movie:

  • Amanda Seyfried (The Dropout) – WINNER
  • Toni Collette (The Staircase)
  • Julia Garner (Inventing Anna)
  • Lily James (Pam & Tommy)
  • Sarah Paulson (Impeachment: American Crime Story)
  • Margaret Qualley (Maid)

Lead actor in a limited series or TV movie:

  • Michael Keaton (Dopesick) – WINNER
  • Colin Firth (The Staircase)
  • Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)
  • Oscar Isaac (Scenes from a Marriage)
  • Himesh Patel (Station Eleven)
  • Sebastian Stan (Pam & Tommy)

Supporting actress in a limited series or TV movie:

  • Jennifer Coolidge (The White Lotus) – WINNER
  • Connie Britton (The White Lotus)
  • Alexandra Daddario (The White Lotus)
  • Kaitlyn Dever (Dopesick)
  • Natasha Rothwell (The White Lotus)
  • Sydney Sweeney (The White Lotus)
  • Mare Winningham (Dopesick)

Supporting actor in a limited series or TV movie:

  • Murray Bartlett (The White Lotus) – WINNER
  • Jake Lacy (The White Lotus)
  • Will Poulter (Dopesick)
  • Seth Rogen (Pam & Tommy)
  • Peter Sarsgaard (Dopesick)
  • Michael Stuhlbarg (Dopesick)
  • Steve Zahn (The White Lotus)

Writing for a limited series or TV movie:

  • Mike White (The White Lotus) – WINNER
  • Danny Strong (Dopesick, “The People vs Purdue Pharma”)
  • Elizabeth Meriwether (The Dropout, “I’m In A Hurry”)
  • Sarah Burgess (Impeachment: American Crime Story, “Man Handled”)
  • Molly Smith Metzler (Maid, “Snaps”)
  • Patrick Somerville (Station Eleven, “Unbroken Circle”)

Directing for a limited series or TV movie:

  • Mike White (The White Lotus) – WINNER
  • Danny Strong (Dopesick “The People vs Purdue Pharma”)
  • Michael Showalter (The Dropout “Green Juice”)
  • Francesca Gregorini (The Dropout “Iron Sisters”)
  • John Wells (Maid, “Sky Blue”)
  • Hiro Murai (Station Eleven, “Wheel Of Fire”)

Variety / Talk Series / Other

Writing for a variety special:

  • Jerrod Carmichael (Rothaniel) – WINNER
  • Ali Wong (Don Wong)
  • Norm Macdonald (Nothing Special)
  • Nicole Byer (BBW – Big Beautiful Weirdo)
  • Ian Berger, Devin Delliquanti, Jennifer Flanz, Jordan Klepper, Zhubin Parang and Scott Sherman (The Daily Show With Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers The Globe – Hungary For Democracy)

Competition program:

  • Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls – WINNER
  • The Amazing Race
  • Nailed It!
  • RuPaul’s Drag Race
  • Top Chef
  • The Voice

Variety talk series:

  • Last Week Tonight With John Oliver – WINNER
  • The Late Show With Stephen Colbert
  • Late Night With Seth Meyers
  • The Daily Show With Trevor Noah
  • Jimmy Kimmel Live!

Variety sketch series:

  • Saturday Night Live – WINNER
  • A Black Lady Sketch Show

Outstanding documentary or nonfiction series:

  • The Beatles: Get Back – WINNER
  • The Andy Warhol Diaries
  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy
  • 100 Foot Wave
  • We Need To Talk About Cosby

Outstanding documentary or nonfiction special:

  • George Carlin’s American Dream – WINNER
  • Controlling Britney Spears (New York Times Presents)
  • Lucy And Desi
  • The Tinder Swindler
  • We Feed People

Writing for a variety series:

  • Last Week Tonight with John Oliver – WINNER
  • Saturday Night Live
  • A Black Lady Sketch Show
  • The Daily Show
  • The Late Show with Stephen Colbert

Variety special (live):

  • Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show Starring Dr. Dre, Snoop Dogg, Mary J. Blige, Eminem, Kendrick Lamar and 50 Cent – WINNER
  • The 64th Annual Grammy Awards
  • Live in Front of a Studio Audience: The Facts of Life and Diff’rent Strokes
  • The Oscars
  • Tony Awards Presents: Broadway’s Back!

Variety special (pre-recorded):

  • Adele: One Night Only – WINNER
  • Dave Chappelle: The Closer
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • Norm Macdonald: Nothing Special
  • One Last Time: An Evening With Tony Bennett and Lady Gaga

 

FOLLOW US!

LATEST POSTS

REVIEWS

INTERVIEWS

TRAILERS